fbpx

Zrozumienie, jakie etapy na swojej internetowej ścieżce przechodzi nasz klient jest kluczowe dla dostarczania treści, która przyciągną jego uwagę. Właśnie na tym etapie mapa customer journey staje się narzędziem, które pomoże Ci odkryć tajemnice zachowań klientów i udoskonalić Twoją strategię marketingową. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego stworzenie takiej mapy jest niezbędne i jak to zrobić krok po kroku.

Zanim wkroczymy w świat tworzenia mapy customer journey, zastanówmy się, dlaczego to narzędzie jest tak istotne w content marketingu. Otóż, aby dostarczać treści, które przyciągają i angażują klientów, musisz zrozumieć ich potrzeby, zachowania i preferencje. Właśnie do tego celu służy mapa customer journey. Pozwoli Ci odkryć, jakie etapy przechodzi Twój modelowy klient, gdzie dokładnie możesz dostarczyć mu właściwą treść i w jaki sposób to zrobić.

Mapa customer journey  to narzędzie, które pozwoli Ci prześledzić całą trasę, którą Twoi klienci podążają, zanim dokonają zakupu. Odsłania, jakie treści go przyciągają i co może wpłynąć na jego decyzję zakupową, ujawnia także wąskie gardła i miejsca styku z Twoją marką, którymi warto się zaopiekować nieco mocniej. To fundament content marketingu.

Krok pierwszy: stworzenie person klienta

Pierwszym krokiem w tworzeniu jakiejkolwiek strategii marketingowej jest stworzenie konkretnych person. Przy tworzeniu mapy customer journey nie jest inaczej. Persona to Twój docelowy odbiorca, a zrozumienie jego potrzeb i preferencji jest kluczem do dostarczania treści, która przyciągną jego uwagę.

Przemyśl, kim jest Twoja persona. Jakie ma cele i oczekiwania, jakie problemy chce rozwiązać i jakie pytania w związku z tym zadaje. Możesz w tym celu wykorzystać zewnętrzne narzędzia monitorowania sieci, które śledzą trendy w wyszukiwarkach internetowych, wpisując tam frazy związane z Twoim biznesem.

Rola danych w content marketingu

Tego kroku zdecydowanie nie warto bagatelizować. Mimo że tworzenie treści to niewątpliwie proces kreatywny, najpierw powinieneś zasilić go konkretną dawką danych. Informacje demograficzne i behawioralne pomogą Ci tworzyć spersonalizowane treści. Dowiedz się, jakie treści przyciągają i zatrzymują Twoją personę, co ją interesuje i najmocniej wpływa na jej decyzje zakupowe. Sprawdź czego szuka, z jakimi problemami się boryka, na co się skarży w sieci. I wyciągnij wnioski.

Jak tworzyć mapę customer journey

Teraz przejdźmy do sedna, czyli jak stworzyć wspomnianą mapę. Wykorzystaj wiedzę zgromadzoną w poprzednich krokach i zacznij łączyć kropki w konkretną ścieżkę. Jej punktem startowym jest pierwszy kontakt z Twoją marką, ostatni to zakup produktu. Pomiędzy nimi zaznacz miejsca styku z marką, wąskie gardła, możliwe wątpliwości zakupowe. Nie zapominaj o kontaktach z markami konkurencyjnymi – jaki mają wpływ na decyzje Twojego klienta?

Wprowadzenie interaktywności do mapy

Dodawanie elementów interaktywnych to krok, który ożywi Twoją mapę i pozwali klientom bardziej zaangażować się w Twoją treść. W ten sposób zadbasz, aby to na Twojej ścieżce spędzili więcej czasu. Możesz używać interaktywnych elementów, takich jak quizy, ankiety, filmy, aby lepiej zapaść w pamięci swojej persony i zapewnić jej pozytywne doświadczenia oraz zbudować długotrwałą relację.

Analiza mapy w kontekście content performance

Mając gotową mapę pozostaje Ci przeanalizować informacje, które się w niej znalazły. Zobacz, gdzie pojawiają się rozgałęzienia ścieżki, ile możliwych miejsc „ucieczki” wychwyciłeś i zastanów się, w jaki sposób je zagrodzić.

Zastanów się, jakie są różnice pomiędzy klientami w poszczególnych punktach. Jaka treść odpowiada na jego potrzeby w tym konkretnym momencie? W jakiej przestrzeni najchętniej na nią spojrzy? W którym miejscu traci uwagę?

To kluczowe informacje do skutecznej optymalizacji pod kątem performance. Te same treści będą przynosiły różne wyniki na różnych etapach ścieżki zakupowej. Twoim zadaniem jest dopasować materiały do poszczególnych miejsc.

Podsumowując, mapa customer journey to niezbędne narzędzie w content marketingu. Pomaga nam zrozumieć naszych klientów i dostarczać im treść, która ich przyciąga. Dzięki niej możemy doskonalić naszą strategię, poprawić content performance i skutecznie targetować naszą personę klienta.

Dzięki dobrze przygotowanej consumer journey możesz znacząco poprawić wyniki swoich działań marketingowych. Pamiętaj jednak, że to nie wszystko. W content marketingu zawsze na pierwszym miejscu powinna stać sama treść i wartość jaką ze sobą niesie dla Twoich klientów. Jeśli chcesz zobaczyć jak dopasujemy treści do konkretnych etapów ścieżki zakupowej, możesz nas złapać tutaj: kontakt.