fbpx

Elementem wspólnym dla wszystkich kampanii marketingowych jest pierwszy etap, czyli brief. Natomiast to, co z reguły łączy sukcesy w marketingu, to brief zawierający kilka kluczowych elementów. To one determinują dalsze kroki oraz charakter współpracy przez dobre zrozumienie intencji obu stron.

Co powinien zawierać dobry brief? Oto kilka wskazówek od ekipy Sample:

Cel kampanii

Określenie celu kampanii jest kluczowe, ponieważ pomaga określić, jakie działania marketingowe należy podjąć, aby osiągnąć sukces. To miejsce, z którego dowiadujemy się co musi się wydarzyć, aby Klient był zadowolony z naszej usługi, oraz w którym kierunku powinniśmy zmierzać w jej trakcie. Jest to również podstawa do skutecznej optymalizacji kampanii, co jest szczególnie istotne w performance marketingu.

Cel kampanii powinien być mierzalny i realistyczny, taki jak np. zwiększenie sprzedaży o 20% w ciągu następnych trzech miesięcy, czy pozyskanie minimum 100 leadów kontaktowych.

Grupa docelowa

Zrozumienie grupy docelowej jest niezbędne, aby określić, jakie działania marketingowe będą najskuteczniejsze. To pozwala na dostosowanie komunikacji i treści do potrzeb i oczekiwań grupy docelowej. Dobry marketer potrafi celnie określić grupę docelową dla określonego produktu, ale to Ty najlepiej znasz swoich klientów. Im więcej informacji na temat swojej grupy docelowej i ustalonych person przekażesz na tym etapie, tym lepiej będziemy w stanie dopasować do nich odpowiednie narzędzia i sposób emisji.

Budżet

Zdajemy sobie sprawę, że często briefowanie wykonawców rozpoczyna się jeszcze przed finalnym ustaleniem budżetu kampanii. Jednak jego zarys jest niezbędny, aby określić, jakie działania marketingowe będą realizowane w ramach kampanii i jakie środki finansowe są na to przeznaczone. Nawet szerokie widełki to lepsza wskazówka do wyboru narzędzi i skali działania niż zupełny brak informacji. Jeśli przewidujesz niewielkie wydatki na konkretną kampanię zamieść taką informację w briefie. Zamiast marnować czas na konstruowanie skomplikowanej oferty, która i tak nie wejdzie, możemy spożytkować go na jak najlepsze podejście do sumy, jaką operujesz w danym momencie i, kolokwialnie mówiąc, wycisnąć z niej jak najwięcej.

Timing i deadline’y

Ustawienie terminów jest ważne, aby zapewnić, że wszystkie działania marketingowe są realizowane w wyznaczonym czasie. Sam przewidywany timing kampanii pozwala na wykorzystanie okazji sezonowych oraz dostosowanie komunikacji do konkretnych wydarzeń w kalendarzu.

Z kolei konkretny deadline na przesłanie ofert to jasne zasady współpracy. Pozwala nam priorytetyzować zadania, a gdy dysponujemy dłuższym czasem możemy w proces zaangażować więcej osób, zasilając ofertę lepszymi pomysłami na realizację.

Kanały komunikacji

Nie wstydź się zaznaczyć, jakimi kanałami chciałbyś, aby ruszyła kampania. Powiedz nam, co już zorganizowałeś, czym zajmiesz się sam, a jakich działań oczekujesz od nas. Wybór odpowiednich kanałów komunikacji jest kluczowy dla sukcesu kampanii. Należy wybrać te, które są najbardziej skuteczne i natywne dla danej grupy docelowej.

Metryki sukcesu

Dopóki ich nie określimy, dopóty będziemy działać na ślepo. To dalsza, mierzalna część dotycząca celu kampanii. Powiedz w jaki sposób, będziesz mierzył sukces kampanii, jakiej wysokości konkretnych wskaźników oczekujesz, jakie są typowe wyniki dla podobnych aktywacji. Wyznaczymy dzięki temu konkretny plan działania, ustalimy jakich narzędzi użyjemy do ich mierzenia oraz w jaki sposób będziemy raportować wyniki.

Zasoby

Określenie potrzebnych zasobów jest ważne, aby zapewnić, że wszystko jest dostępne i dostępne w odpowiedniej chwili, aby kampania była realizowana bezproblemowo i efektywnie. Zasoby mogą obejmować zespół, narzędzia, budżet i wszelkie inne niezbędne elementy, które pomogą w realizacji kampanii.

To miejsce, w którym warto określić jakiego typu kreacje przewidujesz wykorzystać w kampanii, jakich kodów zamierzasz użyć do jej mierzenia, ale także zasobów, które musimy przygotować na cel kampanii. Nasz zespół contentowy przygotowuje zarówno kreacje graficzne oraz rich mediowe, jak i materiały tekstowe, artykuły, posty social media, reklamy natywne, a także współprace z zewnętrznymi twórcami. Przekaż nam wskazówki dotyczące kluczy komunikacyjnych, key visuali, najlepszych praktyk, a także black i white listy witryn, słów i zwrotów.

Podsumowując, stworzenie dobrego briefu na kampanię marketingową jest kluczowe dla jej sukcesu. Poprzez uwzględnienie wszystkich powyższych punktów, możemy stworzyć spójną strategię, która pomaga osiągnąć zamierzone cele i zapewnia skuteczne wykonanie kampanii. Oczywiście wiemy, że w życiu nie zawsze wszystkie elementy są możliwe do spełnienia na tym etapie, jednak im więcej informacji otrzymamy na początku, tym lepszy plan jesteśmy w stanie przygotować na przyszłość.

Jeśli szukasz pomocy w stworzeniu skutecznego briefu na kampanię marketingową, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Skontaktuj się z nami poprzez nasz formularz kontaktowy, a nasz zespół poprowadzi wywiad, dzięki któremu zdobędziemy wszystkie niezbędne informacje do przygotowania oferty na naprawdę skuteczną i ciekawą kampanię digitalową.