Wiele firm zastanawia się jak stworzyć emocjonalny związek między swoimi odbiorcami a marką. Marketerzy szukają skutecznych i mierzalnych narzędzi do realizowania kampanii, których celem jest budowanie świadomości marki. Poznajcie kilka patentów specjalistów z Grupy Sample, które pozwolą Wam realizować KPI w tym zakresie.

Zastanawiasz się, gdzie popełniasz błędy w kreowaniu marki? W powszechnym rozumieniu brandingu, kryje się drobny, acz znaczący błąd. Wiedzieć należy bowiem, że branding to nie tylko nazwa, logo i identyfikacja wizualna. Oczywiście te aspekty muszą być gruntownie przemyślanymi fundamentami do kolejnych działań. Jednak kluczowe jest, co dalej?! Warto przemyśleć wartości marki, jej wizję, strategię komunikacji, jakość produktów i usług oraz promocje w kontekście brandingu. To czynniki, które wpływają na to, jak docelowi odbiorcy postrzegają brand. Jak łatwo zauważyć, budowanie marki jest procesem wieloetapowym i długotrwałym, wymagającym stawiania sobie określonych, spójnych celów oraz ciągła optymalizacja działań. Dzięki przemyślanym narzędziom brandingowym marka może odnieść wymierne korzyści, na przykład większe udziały w rynku, popularność, niższe koszty utrzymania, wyróżnienie na tle konkurencji, a finalnie – większy zysk. A przecież o to nam wszystkim chodzi. Zobaczmy, w jakich obszarach warto popracować.

Przygotowanie planu działań brandingowych

Od czego zacząć? Nie ma znaczenia to, czy Twoja firma jest świeża na rynku czy działa już wiele lat, lokalnie czy globalnie. Zawsze trzeba zacząć od researchu oraz analizy danych. Należy przyjrzeć się wnikliwie wartościom marki, planowanemu rozwojowi. Należy dokonać też obserwacji grupy docelowej i jej potrzeb, zainteresowań oraz tego, jak korzysta ona z mediów, jakim mówi językiem, kto jest dla niej autorytetem, gdzie szuka informacji. Dopiero po zebraniu i przeanalizowaniu danych można zasiąść do pomysłu i planu na działania brandingowe z wykorzystaniem content marketingu.

Pogłębiony kontakt z marką dzięki wartościowym treściom

Każdej marce zależy na budowaniu relacji ze swoim odbiorcą. Nie chcemy przecież, żeby interakcja zakończyła się jedynie na zobaczeniu reklamy czy odwiedzeniu naszej strony. Najbardziej wartościowy jest Klient, który połączy się z marką na dłużej, zbuduje z nią relację, a kontakt z jej treściami wywoła określone emocje. Tylko dzięki temu, jesteśmy w stanie budować pogłębiony kontakt z odbiorcą. Jak to robić? Bądź tam gdzie on, mów jego językiem, komunikuj się z nim poprzez ludzi, których zna i docenia. Najefektywniej zrobisz to, tworząc i dystrybuując treści skrojone na jego potrzeby. Przed podjęciem decyzji o zakupie, konsumenci korzystają z kilkunastu różnych źródeł internetowych. Może to być strona firmy, social media, newsletter, blog lub kanał na YouTube. Najważniejsze, to być tam, gdzie on szuka informacji. Co ciekawe, większość konsumentów rozpoczyna swoją „zakupową ścieżkę” od zapytania niezwiązanego z żadną firmą. Zadaje pytanie: „Jakie biurko kupić nastolatkowi?”, „Która witamina D jest najlepsza?”. Dodatkowo, jeśli wiemy, że ponad 60% polskich internautów używa oprogramowania adblock, a banner blindness to zjawisko powszechne, powinniśmy się zastanowić, jak skierować uwagę odbiorcy na markę i sprawić, by nawiązał relację. Odpowiedź jest prosta. Dostarcz mu wartościowych treści, tam gdzie ich poszukuje, gdzie są one wiarygodne i z dostosowaniem do poszczególnych kanałów oraz formatów.

Edukacja na temat produktu lub usługi przez content marketing

Wiedza to, zaraz po emocjach, kolejny element, który sprawi, że przekaz Twojej marki będzie wartościowy. Sam opis produktu czy reklama display nie wystarczą. W dobie ogromnej konkurencji musisz się wyróżnić i stawiać na transparentność oraz dialog. Nie bój się sięgać po niestandardowe narzędzia do informowania. Jakie to są? Przykładowo recenzje produktów, wideoporadniki, infografiki, webinary i podcasty, e-booki. Warto tworzyć je z doświadczonymi redakcjami (jak np. zespół Blaber.pl) oraz z autentycznymi twórcami internetowymi. Nie dość, że dzięki temu przekaz nabierze eksperckiego charakteru i wiarygodności, to do tego zyska zdywersyfikowane kanały dystrybucji.

Wywołanie dyskusji oraz budowanie zaangażowania

Social Media i wymiana doświadczeń w Internecie w obecnych czasach to ogromna siła. To właśnie tu leży obszar możliwości do dyskusji z potencjalnymi oraz obecnymi Klientami. Działalność we własnych kanałach to jedno. Własny fanpage czy blog, to na pewno trafione pomysły. Jednakże warto posiłkować się istniejącymi przestrzeniami twórców internetowych, by budować zasięg i zwiększać skalę oddziaływania. Tu kluczowy jest dobór odpowiedniego środowiska oraz umiejętne stworzenie treści, która wywoła zaangażowanie. Jeśli zdecydujesz się na wpis na blogu i liczysz na dyskusję w komentarzach, zadbać należy o odpowiedniego autora, chwytliwy tytuł, czy SEO friendly strukturę. Gdy twój wybór padnie na publikację w Social Mediach, zadbaj o wyjątkową grafikę, sprawdź wytyczne medium docelowego i umiejętnie moderuj rozmowę. Zachęcaj do komentowania i udostępniania. Wybierz aktualny i gorący temat. Zawczasu przygotuj odpowiedzi i reakcje na najbardziej prawdopodobne scenariusze dyskusji. Postaraj się wzbudzić i utrzymać zainteresowanie, odpowiadaj na krytykę, analizuj ją i wyciągaj wnioski.

Powiązanie marki z ważnym dla niej kontekstem, który wspiera postrzeganie

Nie wyważaj otwartych drzwi. Korzystaj z grup docelowych innych twórców i umieszczaj przekaz swojej marki w ich kanałach. Publikuj w środowiskach, które sprzyjają Twojej marce. Wybieraj odpowiednie kategorie i myśl o różnorodnych kontekstach, które wspierają pozytywny przekaz. Wybierając twórcę internetowego do współpracy, zastanów się, czy jego strategia wspiera Twoją i jakie korzyści daje dla przekazu marki. Przykładowo: wprowadzasz na rynek ultra cichy odkurzacz, który ma najdłużej działającą baterię na rynku. Warto poszukać wspierających kontekstów! Po pierwsze ekologia: mniejsze zużycie prądu, a po drugie cisza, o którą trudno we współczesnych, zabieganych czasach. Idealnie będzie zaangażować do współpracy blogerkę, która prowadzi zrównoważony styl życia, dba o balans i inspiruje swoich obserwujących do ekologicznych decyzji zakupowych. A może wolisz kontekst rodzinny: świeżo upieczona mama, która pokazuje na vlogu, jak odkurzyła mieszkanie, kiedy jej kruszynka zasnęła. Inny kontekst?! Proszę bardzo: ekspercki artykuł technologicznego gadżeciarza, który rozłoży Twój produkt na czynniki pierwsze i porówna z innymi modelami na rynku. W każdym z tych środowisk potrzebny jest inny przekaz, kanał i optymalizacja działań. Ale koniec końców warto, bo finalnie docierasz ze swym przekazem do 3 różnych grup docelowych.

Zastanawiasz się jak opracować plan działań contentowych, by budować określony wizerunek marki? Napisz do nas lub sprawdź nasz casebook: https://blaber.pl/case-book/. Wykonamy dla Ciebie pogłębiony research i analizę danych. Przygotujemy pomysły na kampanie oraz przeprowadzimy ich realizację i optymalizację pod obiecany wynik i KPI.