Każda firma i każdy marketer w swoich działaniach dąży do maksymalizacji wyników. W obecnym rozwoju mediów cyfrowych oraz różnorodności sposobów dotarcia do Klienta, nie da się robić tego skutecznie, bez działań w obszarze content engagementu. Co to właściwie jest?

Jest to podejście, które skupia się na tworzeniu przyjaznych dla użytkownika materiałów, generujących zaangażowanie odbiorców. Dzięki odrobinie kreatywności ta strategia może okazać się być skuteczna, pozwalając na szybki rozwój oraz dywersyfikację dotarcia do grupy docelowej. Warto jednak nauczyć się mechanizmów jej działania i mierzyć wyniki, by w pełni korzystać z jej możliwości. W tym artykule poznasz nasze sposoby, jak to robić.

Czym jest content engagement?

Content Engagement to określenie używane w odniesieniu do działań użytkowników podczas interakcji z treścią. Umiejętne prowadzenie takich działań pozwala na monitoring skuteczności docierania do wybranego konsumenta. To badanie informacji zwrotnej od użytkownika, która pokazuje, czy dana treść była dla niego istotna, i finalnie, czy skłoniła go do podjęcia jakiś wymiernych działań. W przypadku działań ukierunkowanych na zaangażowanie, wymiernymi korzyściami może być czas spędzony na interakcji z treścią, obejrzenie całego wideo, scroll depth wpisu na blogu czy  komentarze pod postami. Podsumowując, oceniamy to, jak użytkownik zachował się kontakcie z contentem. Sposób umieszczania tych treści różni się w zależności od kanału, ale jedno jest pewne: tu chodzi o aktywną obecność w sieci oraz o stałe nawiązywanie dialogu i budowanie relacji.

Jak to robić?

Działaj w social mediach, współpracuj z influencerami, twórz treści na bloga, organizuj konkursy angażujące użytkowników, wysyłaj angażujące mailingi, pytaj konsumentów, dyskutuj, inspiruj (dziel się informacjami i pytaj o feedback), baw się i korzystaj z poczucia humoru, mów językiem odbiorcy, reaguj szybko. Brzmi pięknie, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach!

W czym może pomóc Ci współpraca z nami?

Nasz produkt jest przede wszystkim ukierunkowany na dwie miary: czas (długość) kontaktu grupy docelowej z przekazem marki oraz jakość tego kontaktu. Tworzymy treści, które mają skłonić odbiorcę do wydłużenia czasu spędzonego w artykule. Sprawiamy, by treści video zachęcały do obejrzenia filmu w całości, liczymy CPV: czyli ilość odsłon w odniesieniu do unikalnego użytkownika. Te właśnie gwarancje powinny być miernikiem skuteczności zaangażowania całości kampanii.

Angażująca jakość treści jako podstawa

W content engagement kluczowe jest tworzenie treści o wysokim potencjale zaangażowania. Istnieje wiele taktyk zachęcających do angażowania się w materiały marki. Rynkowe narzędzia ciągle podsuwają nowe pomysły na działania skierowane do użytkownika,i to daje nieskończenie duże pole do popisu. Poznaj zasady, które pozwolą na skuteczność i wzrost zaangażowania.

1. Dostosuj przekaz do kanału

Dobór miejsca publikacji przez pryzmat grupy celu, formatu oraz budżetu to kluczowe aspekty doboru kanału, w którym działamy. Social media są idealnym miejscem na wywołanie zaangażowania odbiorcy. Wszelkie czynności wykonane przez użytkownika w tych miejscach pozwalają na rozpoczęcie dialogu z marką, przesłanie informacji zwrotnej i nawiązanie relacji. Zaangażowanie w mediach społecznościowych bywa też różne w zależności od kanału. Przykładowo na Instagramie obserwator może polubić, skomentować lub udostępnić post, wziąć udział w relacji live. Dużą wartość niosą również odpowiedzi na zapytania i ankiety w Insta Stories lub ilość oglądających i reakcje na wideo w IGTV. Analizując konkretny post, możesz zobaczyć jakie reakcje wywołał oraz jak ma się jego oddźwięk względem innych treści.

Warto pamiętać, że każdy kanał ma inną specyfikę. Dla przykładu polubienie posta na Facebooku nie jest już oceniane jako działanie angażujące i nie przynosi wymiernych rezultatów. Ważniejsze są udostępnianie, komentarz lub kliknięcie w umieszczony w poście link. Oprócz pozostawiania like`ów, warto badać zaangażowanie w klikanie linków i komentowanie na blogach oraz w artykułach eksperckich. Tu przekaz może być znacznie bardziej rozbudowany, a wzmocnienie zaangażowania może realizować się właśnie przy wsparciu Social Mediów. Jednak kluczowy wydaje się być dobór twórców i bohaterów contentu. Gromadząc na linklogu www.blaber.pl wyjątkowe osoby piszące blogi, tworzące wartościowe profile w social mediach czy kanały na You Tube, dobieramy sprawdzonych ludzi do konkretnych kampanii i realizację tychże, wspieramy publikacjami na linklogu oraz postami w social mediach.

W kontekście tworzenia treści, warto również śledzić zmiany w algorytmach, które porządkują treści w social mediach lub w Google. Zaangażowanie użytkowników jest znaczącym sygnałem dla internetowych gigantów, że Twoja treść jest zauważana i lubiana oraz że warto wyświetlać ją częściej większej ilości użytkowników. W przypadku naszych działań , media społecznościowe, mogą też być miejscem promocji treści w innych kanałach: m.in.: na blogu lub na You Tube. Nasz unikalny pomysł na dystrybucję i optymalizację pod cel pozwala na dostarczenie pożądanych efektów i ich optymalizację.

2. Stawiaj na emocje

Obecnie content engagement odgrywa znacznie bardziej istotną rolę w śledzeniu ścieżki kupującego. Należy skupić się na doświadczeniu użytkownika, by prezentowane treści wywoływały w nim emocje oraz były dopasowanie do kontekstu, podejmowanej tematyki i do grupy celu. W końcu, im bardziej konsumentowi spodoba się przekaz, tym większe prawdopodobieństwo, że Cię zapamięta i do Ciebie wróci. To też pozwala na sprostanie wymaganiom algorytmu social mediów, który w efekcie wyświetli Twój content ponownie, zaangażowanej osobie. Dlatego kluczowe jest tworzenie oryginalnych treści, które przyciągają i zatrzymują uwagę. W wyniku tego mechanizmu, warto sięgać po interaktywne materiały, które budują unikalne doświadczenia na żywo, dotykać tematów które są na czasie, obserwować trendy na rynku. Warto pamiętać, że marka to nie tylko logo i produkt, ale relacja.

Tworząc treści warto wziąć tu pod uwagę kilka kwestii: budowanie poczucia radości i szczęścia oraz spełniania potrzeb, dawanie przestrzeni na poczucie przynależności. Pamiętajmy jednak, że najsilniejszymi emocjami, które najmocniej angażują jest gniew, strach i poczucie winy. W kontekście działań związanych z marką, trzeba mieć ogromne wyczucie i dużo doświadczenia, by budować napięcie oraz grać emocjami, ale jest to kluczowe w budowaniu zaangażowania. Jest natomiast jedno uniwersalne odczucie, które zadziała: ciekawość. I właśnie jej wywołanie powinno być naszym podstawowym celem.

3. Wykorzystuj elementy graficzne i interaktywne

Oczywistym jest, że treści z elementami wizualnymi zazwyczaj działają lepiej, ale warto dozbroić je w odpowiednie, wyróżnione tytuły, CTA czy klarowny przekaz tekstowy z emoji. Podobnie jest z treściami interaktywnymi, które mają przewagę nad statycznymi. Warto optymalizować kompleksowo swoje treści, by odpowiadały konsumentom i zapraszały ich do interakcji. Optymalizacja może być bardziej pogłębiona, gdy użyjesz testów A/B, które umożliwią porównywanie różnorodnych przekazów określając, które opcje są bardziej skuteczne. Tego typu testy sprawdzą się znakomicie we wzmocnieniu zaangażowania w kampani e-mail marketingowej czy w reklamach w social mediach.

Tworząc treści pamiętajmy, że czasem jeden obraz znaczy więcej niż 1000 słów i to właśnie on skłoni w pierwszej chwili użytkownika do interakcji. Podobnie dzieje się w przypadku video czy treści interaktywnych.

4. Celuj w odpowiednią grupę

Odbiorców w internecie ciągle przybywa, jest to niejednorodna grupa osób z różnymi potrzebami i przyzwyczajeniami. Nie da się docierać do wszystkich, stąd wybór odpowiedniej grupy docelowej, poznanie jej, pozwala na zwiększanie skuteczności przekazu i wzrost zaangażowania. Analizując użytkowników wybierajmy tych, którzy mają potencjał, aby zostać klientami. Persona to postać stworzona, aby reprezentować idealnego konsumenta i służy jako referencja dla decyzji dotyczących tworzenia treści i doboru kanału. Warto tworzyć tego rodzaju profile potencjalnych klientów. Rzutuje to na dobór kanałów, grafiki, stylu, rodzaju języka którego będziesz używać. Finalnie pozwala też na dostarczenie konsumentowi doświadczenia o dużej wartości, w które chętniej się zaangażuje.

5. Mierz skuteczność

Skuteczności nie da się badać, bez odpowiedniego pomiaru wskaźników zaangażowania. Stały monitoring oraz optymalizacja treści i elastyczność we wprowadzaniu nowych technik to podstawy, bez których nie da się skutecznie prowadzić kampanii. W tym wymiarze niezbędna jest praca z danymi, takimi jak Google Analytics lub statystyki social mediów. Dostęp do ważnych informacji o interakcjach użytkowników to jedno, ale sposób ich analizy, to drugie.

Oprócz sprawdzania ilości komentarzy i like`ów jednym z najistotniejszych wskaźników zaangażowania jest średni czas spędzony na stronie oraz liczba sesji pojedynczego użytkownika. Jeśli czas jest zbyt krótki lub ucieka on ze strony po jednej odsłonie oznacza to, że Twoja treść nie jest dla niego wystarczająco atrakcyjna albo nie znalazł tego, czego szukał. Badanie zaangażowania Klienta w treści pozwala też na wyczucie jego potrzeb, a finalnie budowanie relacji i wzrost zainteresowania marką.

Content engagement powinien być elementem każdej strategii marketingu internetowego.  Posiadając w swoich rękach narzędzie jakim jest www.blaber.pl dajemy gwarancje realizacji celów związanych z zaangażowaniem i mamy narzędzia oraz przemyślane procesy, dzięki którym realizujemy kampanie tego typu, z doświadczeniem pracy z markami takimi jak: PKO BP, LOT, Philips, Electrolux, Volvo. Dostarczając wartościowych treści naszym odbiorcom, możemy wywołać w nich pożądane działania, ale jedynie wtedy gdy wywołamy zaangażowanie. Skupmy się więc na ich potrzebach, emocjach, sprawdzajmy jakie są ich upodobania. Mając wiedzę wchodźmy w interakcję i analizujmy informacje zwrotne.

Tworząc angażujące treści, pamiętajmy o mierzeniu skuteczności, by optymalizować kampanie, a finalnie znacznie zwiększyć potencjał swojej firmy. Działania mające na celu zbudowanie zaangażowania wokół marki, budują jednocześnie jej reputację. Dlatego ważne jest, by inwestować w angażujące działania brandingowe. Treściami należy przyzwyczaić Klientów do marki, tworzyć jednolitą tożsamości wizualną i spójność przekazu w poszczególnych kanałach. Chcecie stworzyć strategię na content engagement – zapraszamy do kontaktu!