fbpx

Format reklamy, kreacja i copy są równie ważne w odniesieniu do jej skuteczności, co dobór kanału, czas i miejsce emisji oraz wykorzystane dane. Więcej! Bez dobrej kreacji i właściwie dobranego formatu, będzie Ci bardzo trudno przykuć uwagę odbiorcy reklamy, a to przecież właśnie ona – wspomniana uwaga – stanowi klucz do sukcesu Twojej kampanii.

Kreację, copy i format reklamy musimy planować przy uwzględnieniu płci, wieku, zainteresowań odbiorcy oraz kontekstu, w jakim zaangażuje się on w Twój przekaz reklamowy.

Formatem, dzięki któremu Twoja reklama najmocniej się obroni, są obecnie Rich media. To one najskuteczniej i najbardziej efektywnie, przykuwają uwagę dzisiejszego konsumenta, u którego często występuje dość powszechna przypadłość, zwana “banner blindness”.

Standardowe formaty reklamowe, choć tańsze, charakteryzują się dość niską efektywnością. Dla porównania: medium rectangle osiąga średni CTR na poziomie 0,12%, a format rich mediowy z wykorzystaniem wideo – mimo, że często jedynie o charakterze wizerunkowym – osiąga klikalność na poziomie prawie trzykrotnie wyższym.

Zacznijmy od definicji.

Rich Media - co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, stwierdzenie rich media oznacza reklamę, która jest bogata – w praktyce jest to format wzbogacony np. o wideo, animację lub inną  interaktywną, angażującą odbiorcę, formułę. Reklama rich mediowa może zawierać: tekst, animację, obrazek, wideo, audio, grę, czy mapę z lokalizacją w ramach różnorodnych ich kombinacji.

Dynamiczny charakter reklam rich mediowych pozwala na dopasowanie się do urządzenia odbiorcy, miejsca, w którym trafił on na reklamę, aktualnej pogody czy jego lokalizacji (patrz Blis).

Z reguły wpływa to na wzrost zaangażowania odbiorcy w kontakcie z reklamą, ale przede wszystkim zwiększa jej widoczność, poprzez oddziaływanie na różnorodne zmysły i zaciekawienie.

Podsumowując, rich media pozwalają na zaangażowanie Twojego odbiorcy, zapraszając go do interakcji i “uczestnictwa” w Twojej kampanii.

Kilka najważniejszych funkcji reklamy Rich Media

Z pewnością należy tu wymienić:

• format rich mediowy zaskakuje, przykuwając uwagę poprzez ruchome, interaktywne elementy,

• reklamy rich media mogą zaprosić konsumenta do interakcji i pozwolić mu na obejrzenie dowolnego elementu kreacji, dając mu wybór,

• pozwalają one na implementację bogatych, cięższych formatów zdecydowanie powyżej standardowych 200kb

• są kompatybilne z Java, JavaScript, HTML5, dzięki czemu możesz je wykorzystać praktycznie w większości aplikacji i stron www,

• rich media mogą wywołać interakcję już na poziomie reklamy i też pod tym kątem mogą być optymalizowane.

Rich media a standardowe formaty display

Typy Rich mediów (przykłady)

W grupie Sample do tworzenia formatów rich mediowych wykorzystujemy zintegrowaną z platformą Blis, technologię Celtra.

Celtra sprawia, że prace techniczne związane z przeformatowaniem kreacji i przygotowaniem jej do emisji, to kwestia mniej więcej 2- 3 kliknięć użytkownika.

Dzięki Celtrze możemy skupić się na pomyśle, kwestie techniczne pozostawiając inteligentnemu narzędziu.

Rich media najlepiej pracują zasilone w dane takie jak: pogoda, lokalizacja odbiorcy, czy zainteresowania. To dlatego tak dobrze dobraną parę stanowi Celtra i Blis. Korzystanie z tych dwóch narzędzi zdecydowanie zwiększa skuteczność prowadzonych działań. Czyż nie o to chodzi w realizowaniu kampanii marketingowych?

Zobacz przykłady realizacji kampanii rich mediowych, które mieliśmy przyjemność zrealizować.