fbpx

Implementacja wielu marketingowych strategii wymaga ogromu pracy, odpowiedniego budżetu oraz czasu.

Jeśli jednak nie zamierzamy czekać długo, a chcielibyśmy wprowadzić swój biznes na wyższy poziom, to jedną z najciekawszych form działania, o których powinniśmy pomyśleć, jest Influencer Marketing. Potwierdzeniem tego jest stale rosnąca popularność współpracy z influencerami oraz wartość tego rynku, którą aktualnie określa się na poziomie 10 mld dolarów.

Jednym z najszybciej rozwijających się segmentów tego kanału marketingu digitalowego, jest Mikroinfluencer Marketing, czyli strategia współpracy z mniej „zasięgowymi” twórcami. Sam zasięg jednak, nie wystarczy aby nazwać twórcę mikroinfluencerem.

Jak go zatem zakwalifikować? 

Przyjęło się, że mikroinfluencerem nazywamy osobę, która

  • komunikuje się w kanałach takich jak własny blog lub serwis społecznościowy i agreguje pomiędzy 1.000 a 100.000 obserwujących,
  • specjalizuje się w określonej niszy, której jest pasjonatem i to w jej ramach buduje swoją społeczność,
  • posiada ponadprzeciętny wpływ na osoby, które obserwują jego kanał, fanpage, profil czy bloga,
  • jest twórcą, tworzy treści,
  • jest aktywny – stworzony przez siebie content, publikuje cyklicznie (często) w swojej przestrzeni lub/i na platformie społecznościowej.

Oznacza to, że wg przyjętej definicji nie każdy celebryta, czy bloger, nawet jeśli jest aktywny w mediach społecznościowych, jest równocześnie influencerem.

Powody, dla których jako marketerzy decydujemy się na współpracę z rozpoznawalnym twórcą, który wokół swojej osoby i treści zbudował dużą, zaangażowaną społeczność – lub z wieloma mniejszymi twórcami – są zgoła różne. Jeśli jednak chciałbyś bezpiecznie ulokować swój budżet i liczysz na bezpośredni „performance” kampanii, to nasze doświadczenia jednoznacznie pokazują, że najwięcej skorzystasz, współpracując z mikroinfluencerami. Dowody?

Mocne strony mikroinfluencera

Jak wynika z badań, generują oni dużo wyższe zaangażowanie w przełożeniu na ilość obserwujących, niż najwięksi influencerzy (zobacz tabela 1). Dodatkowo są uważani za ekspertów w swojej dziedzinie, są bliżsi swojej społeczności, niż często żyjący na zupełnie innym poziomie influencerzy – celebryci.

Często traktowani są przez swoją społeczność jak bliski znajomy, z którym obcują codziennie oraz któremu ufają. Mikroinfluencerzy są też skupieni wokół wybranej przez siebie niszy, jest to ich specjalizacja i w tej materii bardzo liczymy się z ich rekomendacją, czy ekspertyzą.

Nie znajdziesz jednak lepszego dowodu niż efektywność własnego projektu, a skuteczne działania marketingowe w tym obszarze nie są możliwe, bez odpowiedniego pomiaru.

Jak mierzymy efektywność projektu?

Standardowo możemy zmierzyć wydźwięk kampanii oraz jej zasięg, wykorzystując narzędzia monitorujące. Dodatkowo, możemy przyporządkować kampanii mierzalne cele, takie jak:
– dane ze statystyk oglądalności witryny w określonym czasie;
– liczba przekierowań/ referali ze strony influencera;
– wzrost sprzedaży rok do roku w okresach, w których korzystaliśmy i nie korzystaliśmy ze wsparcia w tym kanale;
– liczba i jakość kontaktów z opublikowanym materiałem.

Aby zmierzyć realizację celu, podpinamy piksele trakujące, generujemy UTMy, dystrybuujemy kupony rabatowe, monitorujemy buzz oraz skrupulatnie analizujemy Google Analytics.

W Blaber Media specjalizujemy się w realizacji kampanii prosprzedażowych we współpracy z mikroinfluencerami. Dodatkowo wspieramy je poprzez reklamę natywnę wykorzystując środowisko naszego linkloga (www.blaber.pl), w ramach którego zrzeszamy twórców oraz wyszukujemy najciekawsze treści influencerów.

Dla marketerów, którym nie wystarczy sam pomiar, przygotowaliśmy unikalne w skali rynku modele rozliczeń, dzięki którym wynagrodzenie otrzymujemy tylko za efekty wygenerowane poprzez prowadzone przez nas kampanie.

Etapy pracy nad projektem

Istotnym elementem pracy nad projektem jest dobór twórców spośród wyselekcjonowanych autorów treści, do których odsyła nasz linklog. Należy tu wziąć pod uwagę ich społeczność oraz jej zaangażowanie, ale też osobowość, sposób komunikacji, niszę tematyczną, w której się poruszają.

Następnie dobór treści i sposób prezentacji w niej samego produktu lub marki klienta. Pamiętajmy, że naszym celem jest „efekt” – dlatego projekt, który prowadzimy opiera się na testowaniu, eksperymentowaniu, weryfikacji – treść, autor, tematyka, różne konteksty. W koordynacji procesu pomagają doświadczeni content managerowie, którzy zarządzają projektem – nie tylko relacją z twórcami, ale też bezpieczną implementacją komunikacji marki oraz wpływem tej komunikacji na realizację celu.

Unikalne w skali rynku podejście performance’owe, centralizujące projekt realizowany na rozproszonej grupie twórców i miejsc publikacji, dbałość o efektywną dystrybucję oraz gwarancje realizacji celu przy wykorzystaniu autorskiego narzędzia, jakim jest linklog, sprawiają, że na współpracę z nami zdecydowały się już takie marki jak Philips, Electrolux, LOT, Volvo, Duka czy Expander.

Zapraszamy też Ciebie.