Media społecznościowe mają nie tylko strategiczne znaczenie w Twoich działaniach wizerunkowych i sprzedażowych, ale także – a może przede wszystkim – wymagają strategicznego podejścia, jeśli mają być prowadzone efektywnie.

Jeśli Twój marketing społecznościowy ma być dobry, musisz opracować odpowiednią strategię swoich działań. Możesz prowadzić je samodzielnie, a ten artykuł na pewno Ci w tym pomoże. Możesz też przekazać prowadzenie swoich profili specjalistom – wtedy również warto, żebyś wiedział, jak wygląda ich praca, abyś wciąż to Ty trzymał pieczę nad wizerunkiem swojej marki.

O kim czy do kogo?

Oczywiście, że Twoja marka jest w centrum Twojej uwagi, ale pamiętaj, że nie musi być w centrum uwagi odbiorcy. Dlatego pamiętaj, żeby w komunikacji myśleć przede wszystkim o nim.  Dopóki nie zrozumiesz kim jest i czego chce, niełatwo będzie osiągnąć zadowalające wyniki.

Strategu, do dzieła!

Oprzyj swoją strategię na informacjach o tym, kto jest Twoim odbiorcą, czym zamierzasz się z nim podzielić, dlaczego chcesz to zrobić, jaką wartość z tego będzie miał odbiorca oraz gdzie i kiedy planujesz udostępnić treść.

Zastanów się najpierw, kto jest Twoim odbiorcą. Stwórz profile, aby lepiej zrozumieć do kogo mówisz.

O tym, w jaki sposób budować persony, przeczytasz w artykule „Persona – filar contentu”

Ponieważ sprawa dotyczy mediów społecznościowych, przemyśl dogłębnie, co interesuje Twoich odbiorców oraz gdzie zazwyczaj spędzają czas online, uwzględniając przede wszystkim rodzaj serwisu społecznościowego. Zastanów się, kiedy i dlaczego konsumują treści oraz w jaki sposób to robią.

Następnie pomyśl o tym, co chcesz udostępniać. Jakie tematy będą interesujące dla Twoich odbiorców. I wreszcie – kiedy Twoi odbiorcy korzystają z danego serwisu? Musisz to wiedzieć, by udostępniać treści we właściwym miejscu i czasie, i tym samym trafić do właściwych odbiorców. Pozwól sobie na eksperymentowanie, jednak pamiętaj, by analizować swoje działania, wyciągać wnioski i modyfikować plan w zależności od wyników.

Planuj, Taktyku!

Warto na dłużej zatrzymać się przy planowaniu, ponieważ strategię należy zrealizować odpowiednim… planem oczywiście! Strategia odpowiada na pytanie o cel, taktyka o sposób dotarcia do niego. Zastanów się zatem np. w jaki sposób prowadzić będziesz swoje profile w mediach społecznościowych, jaki ton nadasz marce, czy jakich formatów postów najlepiej użyć.

Kiedy wiesz już, jak stworzyć strategię oraz plan taktyczny, które są kluczowe w dobrym marketingu społecznościowym, nie pozostaje Ci nic innego, jak z sukcesem rozpocząć prowadzenie profilu swojej marki.

Jeśli chcesz poradzić się w sprawie opracowania swojej strategii, koniecznie skontaktuj się z nami!