Obecnie, dzięki reklamie programatycznej, mamy już dostęp do niemal każdej liczącej się powierzchni reklamowej na świecie. Ekosystem programatyczny stanowią miliony stron, aplikacji, systemów działających w chmurze, setki adserwerów, platform zakupu oraz wielu dostępnych formatów. „Programmatic” jest bez wątpienia najważniejszym komponentem technologicznym w świecie reklamy. W naszej opinii istnieją 3 pola, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, analizując rozwój technologii w tym obszarze. Sztuczna Inteligencja w reklamie programatycznej

Sztuczna inteligencja i machine learning zajmują już istotne miejsce niemal w każdym technologicznym obszarze związanym z reklamą. Te wspaniałe narzędzia nie miałyby jednak takiego wpływu na skuteczność reklamy, gdyby nie były zasilane przez potężne ilości danych a informacje sczytywane z telefonów komórkowych są jednymi z najistotniejszych w tym zbiorze. Telefon komórkowy nosimy ze sobą właściwie zawsze, instalujemy w nim aplikacje, które opisują nasz styl życia – to w jaki sposób z nich korzystamy, mówi o nas jeszcze więcej. W telefonie spędzamy większość naszego czasu online, czytając wiadomości, przeglądając profile społecznościowe i konkretne strony. Jeszcze ciekawszą informacją jaką możemy odczytać analizując dane mobile, jest nasze zachowanie poza Internetem. Odpowiednio przetworzone dane lokalizacyjne informują o miejscu w którym śpimy, mieszkamy czy pracujemy. Informują także o sposobie w jaki podróżujemy i spędzamy wolny czas – mówią o sklepach, które odwiedzamy oraz co ważne, jaki mindset towarzyszy nam w danej chwili.

 

Inteligentna technologia przeprowadza analizę w czasie rzeczywistym, tworząc coraz bogatsze profile i segmentując odbiorców reklamy. Ważne dane płyną już w trakcie emisji – obecne technologie zasilane są informacją o odsłonach reklamy, skuteczności komunikatu, formatu i czasu wyświetleń oraz oczywiście o skuteczności samej powierzchni, na której wyświetlany jest komunikat. System, znając nasz cel reklamowy i bazując na historii, może za nas zdecydować o tym jak często i w jakim miejscu wyświetlić dany format reklamy, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo jego realizacji. Jak wynika z badania Deloitte, ponad 80% kampanii programatycznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i kompleksowych danych o użytkownikach, osiągnęła znacznie lepsze efekty od tych realizowanych i optymalizowanych przez człowieka w standardowym modelu zakupu powierzchni.

Reklamy aktywowane przez głos oraz urządzenia domowe z dostępem do Internetu

Coraz więcej urządzeń, z których korzystamy w naszych domach, ma dostęp do Internetu. Nie jest to już tylko komputer, telefon czy telewizor – do netu coraz częściej podłączony jest dekoder telewizji kablowej, lodówka, robot kuchenny czy konsola do gier. Wszystkie połączone domową siecią Wi-fi. Dane urządzeń w takiej sieci są zbierane przez DMP i pozwalają na targetowanie reklamy na wszystkich domowników w obrębie gospodarstwa domowego, a także na różne dostępne urządzenia.  Oprócz tego, urządzenia te coraz częściej aktywowane są przez głos. Rozwój tej technologii już zmienia świat marketingu programatycznego. Stale rośnie ilość wyszukiwań głosowych, a reklamy są do nich coraz mocniej dopasowane. Sam Amazon sprzedał już ponad 100 milionów urządzeń wyposażonych w technologię głosową Alexa, a ilość pytań kierowanych do Alexy rośnie lawinowo. Marketing programatyczny ma dużą rolę w tym, aby pomóc marketerom w zagospodarowaniu nowych miejsc reklamowych w urządzeniach dla domu, urządzeniach w punktach sprzedaży, w reklamach aktywowanych przez audio i reklamach głosowych.

Wykorzystać sieć 5G

Sieć 5G podnosi poprzeczkę i daje nam, marketerom, niespotykane możliwości emisji reklamy. Sieć 5G jest do stu razy szybsza, niż jej poprzedniczka 4G. Taka perspektywa daje nam możliwość reagowania szybciej oraz wykorzystania jeszcze większej ilości kanałów oraz do tej pory niedostępnych formatów reklamowych. Rosnąca dostępność do super szybkiego Internetu oraz do wielu nowych formatów reklamowych i jeszcze większej ilości danych sprawia, że zakup reklamy w modelu programatycznym staje na progu ważnego etapu w swoim rozwoju. 5G sprawi, że emitowane wideo i formaty interaktywne zyskają nowe kanały i nowych odbiorców, a rozszerzona rzeczywistość w reklamie stanie się jeszcze popularniejsza przede wszystkim ze względu na jej rosnące zastosowanie.

Podsumowując, przyszłość reklamy programatycznej wygląda obiecująco. Przewiduje się, że w samych Stanach Zjednoczonych reklama programatyczna osiągnie niespotykany dotychczas poziom 88% wszystkich wydatków reklamowych w kategorii display, co daje kwotę ponad 80 miliardów dolarów rocznie. Nic dziwnego. Technologia, którą mamy do dyspozycji jest stale doskonalona – i co najważniejsze – broni się efektywnością.