Influencer marketing to w skrócie działania marketingowe prowadzone we współpracy z osobami, które mają silny wpływ na swoich odbiorców. Najczęściej prowadzą one popularne blogi, profile na Instagramie lub Youtube. Nie jest to jeszcze bardzo popularny kanał dotarcia do konsumenta, ale moim zdaniem niedługo się to zmieni. Poniżej 11 powodów czemu warto spróbować i to jak najszybciej.

1. Jest efektywny

Działa na zasadzie marketingu szeptanego, który wg. Badań generuje dwukrotnie więcej sprzedaży, klienci pozyskani w ten sposób 37% częściej realizowali kolejne zakupy. Dla wielu marek jest to unikalna szansa na efektywne skalowanie sprzedaży.

2. Wykorzystuje media społecznościowe

Cały świat korzysta z mediów społecznościowych i tam też przenosi się reklama. Tradycyjnie konsumenci patrzyli na marki, teraz dzięki łatwości komunikacji można zapytać o opinię innych użytkowników Internetu. Od marek ludzie nie oczekują już komunikatów sprzedażowych, chcą raczej interesujących i angażujących treści. Tego rodzaju treści mogą dostarczyć właśnie influencerzy, swoją osobowością naturalnie wzbudzając konwersacje i szum wokół tematu.

3. Jest nowy

Kanały i metody marketingowe mają to do siebie, że ewoluują. We wczesnym stadium rozwoju są zwykle najbardziej efektywne i najtańsze w wykorzystaniu, generując najlepsze ROI-e ze względu na małą konkurencję. Dodatkowo nie są jeszcze wtedy postrzegane jako „reklama”, ze względu na brak świadomości, małą popularność albo efekt „fajności”. Najlepszym przykładem jest Facebook, gdzie koszty wyświetlania reklam wzrosły o kilkaset procent w ciągu ostatnich lat.

Marketing influencerów jest obecnie na etapie rozwoju, co oznacza, że koszty kampanii realizowanych z ich udziałem są stosunkowo niskie. Im szybciej wykorzysta się tą szansę tym większe będą z niej zyski.

4. Buduje wiarygodność marki

Wiarygodność nie jest łatwa do osiągnięcia. Nawet jeśli marka istnieje na rynku już od lat i cieszy się zaufaniem starszego pokolenia to czy młodzi automatycznie przejmą takie podejście? Nawet jedno wspomnienie marki, skierowane przez influencera do grupy śledzących go  konsumentów może natychmiastowo zbudować zaufanie.

5. Trafia do odpowiedniej grupy docelowej

Mało jest metod doboru grupy docelowej precyzyjniejszych niż współpraca z influencerem. Niepotrzebne są algorytmy analizujące zachowanie w Internecie ani agregujące dane z „polajkowanych” profili, internauci sami się do tych grup zapisują śledząc blog, profil YouTube, czy konto na Instagramie. Jeśli ktoś czyta artykuły odnośnie makijażu, to jest olbrzymia szansa, że zainteresują go kosmetyki, prawda?

6. Nie wymaga stałego nadzoru

Nie oznacza to, że nie wymaga pracy. Znalezienie odpowiedniego influencera, który dobrze rozumie markę i się z nią utożsamia, oraz takiego, który ma odbiorców jak najbardziej zbliżonych do właściwej grupy docelowej może być bardzo czasochłonne. Przygotowanie założeń kampanii i ustalenie ich z influencerem też nie jest łatwe. Jednak olbrzymim plusem jest to, że po dopięciu wszystkich szczegółów, praca marketera jest już wykonana. Influencerzy z reguły sami już zajmują się przygotowaniem treści i podtrzymywaniem konwersacji, pozostaje już tylko obserwowanie efektów ich działań.

7. Jest odpowiedzią na „banner blindness”

W dzisiejszych czasach przeciętny konsument widzi lub słyszy tysiące reklam dziennie. Radio, telewizja, bilbordy i Internet są nimi przesiąknięte. Tworzy to zjawisko tzw. „banner blindness”, które powoduje, że konsumenci po prostu nie widzą i nie reagują na typowe reklamy banerowe. Kilka liczb z badania przeprowadzonego w 2013 roku:

  • 14% badanych pamiętało ostatnio widzianą reklamę i reklamowany w niej produkt
  • Tylko 2,8% badanych uznało reklamę za adekwatną dla nich
  • Połowa użytkowników nigdy nie klika w reklamy, a 35% tylko w kilka reklam miesięcznie

8. Nie jest intruzywny

Według badań 70% użytkowników Internetu woli poznawać produkty poprzez organiczne treści niż przez reklamy. Marketing influencerów umożliwia serwowanie takich właśnie treści, nie przerywają one użytkownikowi, dostarczając mu dużo przyjemniejszych doświadczeń, budując jednocześnie mocniejsze zaangażowanie.

9. Umożliwia łatwą segmentację konsumentów i testowanie strategii

Zamiast wykorzystywać dużego influencera, możesz zdecydować się na współpracę z kilkoma (kilkunastoma) mniejszymi. Koszt takiej akcji zwykle kształtuje się podobnie (a może nawet być mniejszy), a generuje kilka dodatkowych korzyści – zwykle docieramy do bardziej zaangażowanych konsumentów przez co wpływ akcji jest mocniejszy, a każdy influencer może też trochę inaczej podejść do projektu, co umożliwia testowanie różnych strategii.

10. Poprawia SEO i pozostaje w sieci na zawsze

25% wyników wyszukiwania związanych z 20 największymi markami na świecie to treści tworzone przez konsumentów (w tym też influencerów). Treści te są bardziej wiarygodne i znacząco poprawiają pozycję marki w wyszukiwarce. Dodatkowo w przeciwieństwie do zwykłych reklam, pozostają w sieci na zawsze generując efekty na długo po zakończeniu kampanii.

11. Jego efekty są mierzalne

Tak samo jak reklamy bannerowe czy każda inna forma marketingu internetowego, działania z influencerami są mierzalne. Po zakończeniu kampanii będziesz wiedzieć dokładnie jakie efekty przyniosła w kwestii ruchu na stronie, komentarzy, widoczności marki i oczywiście sprzedaży.